Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Aby v nás opravdu vyvolávaly pocit komfortu a příjemné atmosféry, domácnost, ve které svátky trávíme, by měla být čistá a uklizená.
O to se ve většině případů starají právě ženy. K dalším povinnostem se připojuje také nutnost co nejrychleji a nejlépe uklidit, následně navařit.
Nic se však nemá přehánět ai vy máte jen jedny nervy. Poradíme vám, jak můžete vše zvládnout s noblesou, zapotit se co nejméně a svátky si užít naplno.
Začněte včas
Nechávat všechno na poslední chvíli, to je základ neúspěchu a cesty do stresového pekla. Na úklid se tedy vrhněte alespoň 3 týdny před Vánocemi.
Nemusíte mít přece vše vyklizené za jeden víkend. Uklízejte postupně, a pak před Vánocemi bude vašemu bytu stačit rychlé pořízení, které zvládnete (se správnými čistícími přípravky) za jedno odpoledne.
Úklid systematicky a logicky
Při vánočním úklidu na poslední chvíli se nemá cenu puntičkářsky soustředit na detaily. Naopak, úklid si co nejvíce usnadněte.
Držte se základní řady našich babiček: „Od oken ke dveřím, shora dolů“, díky kterému si nebudete prach a špínu přenášet na již uklizená místa.
Vše, co můžete, ukliďte mě své místo do skříní, krabic a dalších úložných prostor. Staré časopisy a noviny roztřiďte a těch nepotřebných se zbavte.
Zbytečně se na ně chytá prach a podruhé si stejně většinu z nich nepřečtete. Nezatěžujte se tříděním starého oblečení, zabere vám to celý den a místo uklizeného bytu budete mít všude mnoho kusů, se kterými nebudete mít co dělat.
Stejně tak si nechte mytí oken na některý pěkný den, nemusíte je přece za každou cenu leštit v neskutečných mrazech.
Nebojte se požádat o pomoc
Nezapomeňte, nikdy v tom nejste sama a nepořádek v domácnosti není jen váš. Zapojte tak do úklidu partnera i děti, půjde vám to víc od ruky a můžete z něj udělat rodinnou soutěž.
Děti si uklidí své pokojíčky, manžel koupelnu a toaletu a vám zbude už jen kuchyň, ložnice a obývací pokoj.
Za odměnu si pak zajděte večer do kina nebo na pamlsek na vánoční trhy a vychutnejte si tu správnou sváteční atmosféru.
Připravte se na nečekanou návštěvu
Vánoce jsou již tradičně spojovány se spoustou návštěv, člověk si totiž dokáže v tomto období spíše najít čas na přátele a vzdálenější rodinné známé, které dlouho neviděl.
Připravte se i vy na nečekanou návštěvu, ať se nemusíte za svoji toaletu stydět. Gelový čistič toaletu nejen čistí, ale také dezinfikuje.
Při každodenním použití poskytuje přípravek celodenní ochranu před bakteriemi uvolněnými po spláchnutí z toalety.
Účinky tohoto čistícího gelu oceníte nejen při dezinfekci a odstraňování zápachu z toalety, umyvadel a dřezu, ale také při bělení zašlých spár mezi dlaždičkami a kachličkami.
Velký úklid v lednu? Proč ne?!
Všechny to známe… Ve chvíli, kdy potřebujeme být doma nejvíc a věnovat se domácnosti, máme v práci takový shon, že nevíme, kde nám hlava stojí.
V domácnosti však uklízíme pravidelně, a proto není tedy nutné provádět velký úklid za každou cenu před Vánocemi.
Proč se na něj nevrhnout až v novém roce a konec toho starého si užívat díváním vánočních pohádek s vyloženýma nohama?
Čistá kuchyně je základ
Řadí Lenka Hurná, specialistka zastupující značky čistících prostředků do domácnosti
Při velkém úklidu se nezapomeňte soustředit na kuchyni, kde budete během svátků trávit s rodinou mnoho času. Kromě správného čištění je důležité, abyste se zbavili zažitých zlozvyků. Nepoužívejte kuchyňskou linku, nejfrekventovanější místo kuchyně, ke krájení, nenechávejte na ní rozmrazovat masné výrobky, nenechávejte na ní položenou mokrou utěrku a houbu a rozhodně nerozbíjejte o kuchyňskou linku vajíčka. Aby bylo čištění kuchyňské linky co nejjednodušší a nejefektivnější, vsaďte na výběr vhodného čistícího přípravku. V úvahu musíte brát druh znečištění i typ čištěného povrchu. K čištění kuchyňské linky určitě nepoužívejte přípravek na mytí nádobí, který již podle názvu není určen k odstraňování nečistot z kuchyňské linky, ale z nádobí. Je to sice možná pohodlnější cesta, ale abyste pronikli do každé spáry, sáhněte po abrazivních krémových čistících přípravcích, které zbaví povrch nečistoty mnohem rychleji a zejména účinněji. Vzhledem ke svému složení bez velké námahy a drhnutí odstraní odolnou mastnou špínu, a přitom jsou dost šetrné k čištěnému povrchu. Při čištění povrchů z citlivých materiálů je vhodné vyzkoušet čistící přípravek na malé ploše, kterou není moc vidět. Pro čištění skla, nerezavějící oceli, hliníkových povrchů a podobných materiálů se doporučuje použít speciální čistící přípravky určené pro tento povrch. Na plochu znečištěnou bakteriemi použijte přípravky s antibakteriálním účinkem.