Nechat uvnitř bytu holé betonové zdi? Udělat z obyčejného základu stavby designový prvek? Většina z nás si beton jako součást domácnosti možná neumí představit, ve skutečnosti však patří k architektonickým trendům, které dnes upřednostňují nezakryté betonové plochy, ať už jde o interiér nebo exteriér.
I na Slovensku se už beton pomalu dostává na úroveň estetického prvku. Jedná se zejména o pohledový beton, který se poněkud liší od toho klasického. Je totiž obohacen o některé nové komponenty, které jej vylepšují a vytvářejí zdokonalené technické a optické vlastnosti jako jsou pevnost, vodivost a stoprocentní recyklovatelnost.
Pohledový beton má svoji typickou strukturu a lze je odlévat v různých odstínech až barvách, což je velkou výhodou při zařizování interiéru podle vlastních představ.
Výsledkem tak může být zkrášlení a ozvláštnění vaší domácnosti ve formě dlažeb, obkladů, stěrek, schodů, krbů, umyvadel, kuchyňských pracovních desek, květináčů a řady dalších doplňků či dekorací.
Jak to může vypadat ve vaší domácnosti
Jednoduchým příkladem, jak využít beton ve vlastním interiéru, může být například kuchyňská linka, tedy konkrétně její část – pracovní deska. Pohled na ni je zcela jiný než na obyčejnou pracovní desku a také se na ní i jinak pracuje. Její povrch totiž při výrobě opatří speciálním nátěrem proti flekům.
„Málokdo ví, že betonový povrch lze vyleštit. Může být matný nebo lesklý. Zároveň jsou v něm přidány pro beton charakteristické vzduchové bublinky či fleky více odstínů šedé. Čistit se dá, aniž byste z něj museli zbrousit byť jen milimetr,“ říká odborník na beton Miky Kasza.
Kromě kuchyně si beton najde místo také v koupelně, dětském pokoji, na terase či dokonce v kanceláři.
Zajímavostí je, že v závislosti na tom, kde beton v rámci domácnosti umístíte, si můžete vybrat také z více variací povrchu a odstínů. Převládá především šedá od úplně bledé až po antracitovou, ale využít se dají i jiné barvy pomocí speciálních barvících směsí přidávaných do betonu.
Nejde však jen o barevné provedení, ale také o praktické výhody tohoto materiálu.
„Beton má unikátní vlastnosti, je charakteristický i tím, že má vysokou odolnost vůči mrazu, vodě a vlhkosti. Je také ohnivzdorný, velmi pevný a nenáročný na údržbu,“ přibližuje Miky Kasza z Renit beton, který se betonu věnuje již sedmnáct let.
A jak vypadá průběh výroby? „Výrobní proces začíná nákresem, pokračuje výpočty, výrobou forem, přípravou směsi, odlitím, vibrováním, sušením, vyklopením z forem, broušením a končí ošetřením vhodným nátěrem,“ doplňuje Kasza.
O pohledový beton se přitom není třeba nijak zvlášť starat, protože je takříkajíc sám sobě pánem. Jedinečným ho činí i vlastnost, že časem dokáže nabrat krásnou patinu.