DomůZahradaPraktické tipy na příjemné klima domova

Praktické tipy na příjemné klima domova

Na rozdíl od vrtošivé přírody, která v ročních obdobích střídá mráz, pálevu, sucho a vláhu, jak se jí jen zachce, ve svých příbytcích očekáváme vyrovnané klima. Snažíme se dosáhnout pohodlí, které nejvíce svědčí našemu pobytu v různých místnostech našich bytů, domků a chat.

S příchodem zimy nejednoho z nás trápí drobnosti, které lze vyřešit. Vracejí se rok po roce, stíhají nás nepřipravené a možná právě teď nadešel čas zamyslet se nad výzvami, kterým čelíme. Každý příbytek je jiný, každého z nás trápí něco jiného. Řešení jsou však mnohdy mnohem jednodušší, než jsme ochotni připustit.

Roztápění lze urychlit
Pečlivě tlumíte teplotu v místnostech, pokud je nepoužíváte? Návrat z práce či vycházky nemusí být nejpříjemnější zkušeností. V temperovaném příbytku je chladno a vždy trvá, než se klima opětovně zmírní a ustálí. S inteligentními termostaty, které lze programovat a ovládat na dálku, je při elektrickém nebo při plynovém topení náběh rychlejší. Jednoduše je nastavíte tak, aby začali topit dříve, než se vrátíte domů. Ve chvíli, kdy projdete vchodovými dveřmi, je všechno už tak, jak jste navyklí.

U kotle na pevná paliva to však až tak jednoduché není. Slyšeli jste už někdy o ventilátorech, které se montují přímo na topné těleso radiátoru? Ve chvíli, kdy teplota radiátoru stoupne, roztočí se a ženou zahřátý vzduch do místnosti. Jsou jako malé turbo, které zrychlí předávání tepla z radiátoru do prostoru. Pokud má kotel dostatečnou výhřevnost, místnosti se vyhřejí dříve. Aniž by se musely radiátory měnit za větší. Právě takto funguje například známý Termík (59 eur).

Není tajemstvím, že právě taková výbava dokáže poplést hlavu nejednomu poměrovému měřiči v bytovce. Přestože jeho čip počítá předávání tepla podle výkonu radiátoru, s ventilátorem putuje do místnosti více tepla, než měřič zaznamená. Pokud to dělá jeden člověk v baráku, je to bonus pro něj, pokud to dělají více, doplatí na to ti, co takovou výbavu nemají.

Konec s chladnou chodbou
Je to příběh nejedno starší bytovky. Přestože v pokojích je teploučko, z chodby a předchodbičky při každém otevření dveří vane studený vzduch. Není zvykem, aby se v nich nacházely radiátory, nenajdeme je ani v novějších, moderních bytech. Přivyknout si a dělit obydlí zavřenými dveřmi, nebo to vyřešit v chladné sezóně nadobro?

Osvědčeným receptem je malý elektrický konvektor. Zapojíte jej do zásuvky, zapnete vypínačem pouze jednu z dvojice spirál a ventilátor necháte pro tichý provoz vypnutý. Pokud nastavíte na termostatu teplotu, která byť jen o dva-tři stupně zmírní nepříjemný chlad, na účtech za energie to moc nepocítíte. A pokud byste přece jen chtěli být co nejekologičtější, jednoduché spínací hodiny se postarají o to, abyste temperovali pouze tehdy, jste-li opravdu doma.

Jednoduchý elektrický konvektor koupíte v cenách od 20 eur vzhůru, za spínací hodiny připlatíte dalších 5 eur. Výrobců je více než prstů na rukou, výrobky se podobají jako čínské vejce čínskému vejci.

Skoncujte s průvanem
Pokud je cosi v zimním období nepříjemné, je to určitě průvan. V létě nám větral příbytky, nyní ho však nepříjemně cítíte na nohou bez ohledu na to, jestli sedíte s knížkou v křesle, nebo myjete v kuchyni nádobí.

Utěsnit spáry je přímo detektivní úkol na několik dní. Pobíháte s kahancem z pokoje do pokoje a ohnutý plamínek vám ukazuje, kde se ukrývá problém. Na začátek začnete samolepícími gumičkami na zárubních, pak pokračujete vlasovými kartáči na spodcích dveřních křídel, následně domontujete klapku na kuchyňský odsavač par, zaslepíte větrací mřížku v koupelně a nejednou přijdete i na to, že na vině jsou netěsná dvířka na panelák.

V rodinném domku se k tomu často přikmotří netěsná veranda, dveře vedoucí do sklepa a výlez na půdu, který snad netěsnil ani v den jeho namontování. Naštěstí všechny ty gumičky, těsnění, filcové pruhy, pěnové proužky, kartáčky, lišty a tmely stojí méně než váš čas strávený při hledání. I tady je řešení na tisíce, liší se více v kvalitě lepicí vrstvy než v materiálu samotném.

Když chlad sál ze stěn
Nezateplený domek či bytovka se nepříliš liší od ohněm vytopené jeskyně. Přestože je vzduch vyhřátý, ze stěn sál chlad a nezmění se to ani tehdy, přihodíte-li o jedno špalek do kotle více. Na vině je topení, které zahřívá vzduch místo toho, aby se teplo šířilo do předmětů tak, jak to kdysi dělaly kachlicová kamna v hospodských domech z kamene.

Způsob topení pro vysoké náklady většinou nedokážete změnit. A ani do zateplování pláště budovy se nyní proti zimě pouštět nebudete. Nejednou však pomůže upravit stěny tak, aby jejich povrchová vrstva byla teplejší – lépe řečeno co nejméně vyzařovala chlad do místnosti.

Jednoduchou bariérou je nábytek před obvodovou stěnou, velmi příjemné jsou tlustší tapety nebo omítky s vysokým podílem textilního vlákna. A pokud přijde na nátěry, na trhu jsou také takové, které působí jako jednoduché reflexní zrcadlo z mikročástic. Energii vám sice v interiéru neušetří, sálající chlad však trošku zmírní.

Takže dřevěný obklad, tapeta, textil, ušlechtilá izolační omítka – vše je investicí přiměřenou k tomu, co dostanete. Více pohodlí a méně nepříjemných pocitů.

Vzduch nemusí být suchý a dráždivý
Jiné problémy trápí bytovkářů. Přes topnou sezónu se vzduch v příbytcích tak vysuší, že v pokojích je mnohdy k nevydržení. Nejprve začnete kašlat ze sucha, poté z prachu a nakonec se k tomu ještě přidruží nekonečné jiskry statické elektřiny, které srší při každé nečekané příležitosti. Všechno jen proto, že jste se dokonale uzavřeli před okolním světem a zapomněli jste na to, že klima se sama od sebe nevyladí. Obzvlášť ne tam, kde vládne v interiéru naprostý minimalismus – žádné koberce, žádné závěsy, téměř žádný nábytek a žádné živé květiny. Přesně jako v supermarketu nebo v bance.

Jaké je řešení? Pro začátek je třeba snad zlepšit život první pomocí. Pokud jste pomysleli na hrnec s horkým heřmánkem či mateřídouškou, měli byste vědět, že už se to dá řešit i pohodlněji. Elektrický inhalátor, ke kterému si sednete při poslechu rádia či sledování televize, to zvládne bez námahy. Je tichý, nic nevaří, jen přes tenkou hadičku tříští ze zásobníku lžičku nálevu do mlhy, kterou vdechujete. Máte pocit jako byste relaxovali ve kuřárně vodních dýmek, ve skutečnosti se však léčíte ze své nepohody. Právě tak funguje nebulizer C801-KD od Omronu (49 eur) a snad astmatici by o tom uměli vyprávět své.

Odpařovače na radiátorech dokáží ovlažit vzduch, stejně jako květiny s velkými měkkými listy, které s ochotou odpařují vodu, kterou jim naléváte do podmisek. A pokud se k tomu přidá i malé akvárium, na vlhkoměru byste měli zaznamenat rozdíl již za několik dní. Jsou domácnosti, kde to funguje lépe, jinde stále zůstane problém s jemným prachem, který se s proudícím vzduchem přes radiátory stále šíří v místnosti nahoru a dolů.

Vysavač s dobrým filtrem, robotický vysavač, ba i pračka vzduchu jsou řešením, které umí chod domácnosti vyladit. V prvním případě si to odřete vy sami, ve zbývajících dvou je to práce pro stroje, které vyžadují pouze pasivní péči. Nežeňte se však do extrémů, dělejte drobná opatření jedno za druhým, abyste věděli, jestli ještě vůbec potřebujete něco změnit nebo ne. Mimochodem, kdy jste naposledy mopovali podlahy poctivě – hadrem a kbelíkem s vodou? I to je vláha, která se odpaří do ovzduší.

Okna, ze kterých leje voda
Zatímco jednu domácnost sužuje pouštní, zaprášené sucho, v jiné se voda leje z okenních výplní každé ráno. Z utírání se stává rituál, který po čase jakoby nedával smysl. Pokud je vláhy ve vzduchu více, než se udrží, vysráží se vždy na nejchladnějším místě – obvykle na okenní výplni.

Ve starých oknech lze skla vyměnit za lepší, na novějších často pomůže mikrovětrání. Možná jste o tom neslyšeli, ale máte ho i vy, ačkoli má klika jen tři polohy. Na každém kování lze šrouby šikovně nastavit přítlak tak, aby okna přece jen část vzduchu v místnosti vyměnili. Není neobvyklé vyříznout i kus těsnění ve vrchní části okna, pokud to situace vyžaduje.

Nemůžete čekat, že se zakuklíte do neprodyšné kapsy a pára, kterou vydýcháte, se nesrazí. Děje se tak jen proto, že jsou příbytky těsnější než kdysi a chybí jim vzduchotechnika. Než se k ní bytovky v průběhu let propracují, řešením jsou pouze úskoky ponášející se na cestování v čase. Méně těsnosti, podobně jako před lety. Vždyť ledové květiny na oknech si pamatujeme z dětství snad všichni, zarosené potopy parapetů však ne.

Hodně vláhy, živná půda pro plísně
Pokud je obydlí přítěsné a vláhy primnoho, dříve či později to vyústí do plísní. Najdeme ji za kuchyňskou linkou, v koutě koupelny a nejednou i za nábytkem který je přisunut těsno ke stěně. A pokud je plísně příliš mnoho, cítit to i ve vzduchu. Nemusí to být starý, zpustlý dům, stává se to iv nových bytovkách.

Pro začátek je třeba vzduch rozhýbat, aby chladný nestál u stěn a horký nad radiátorem. Stojanový ventilátor s dobrou regulací dokáže vnést do postižené domácnosti změnu. Teplota se vyrovnává, stěny se zahřívají a páry se srážejí na stěnách poslabší. Jakoby plísně přestaly roztahovat svá chapadla a zastavily se. Je to dobré znamení. Ventilátor není pouze k rozhánění horkosti, ale také k vyrovnání klimatu v ostatních částech roku.

Pokud vlhkoměr stoupá nad sedmdesátku, takové opatření má jen omezenou účinnost. Neviňte z vlhka prádlo, nádobí, květiny, hluboké dýchání, či, nebodaj, potící se nohy v pantoflích. Odeberte vodu ze vzduchu, aby ručička klesla k padesátce. Čím déle budete odkládat investici do elektrického odvlhčovače, tím déle budete utrácet peníze na nefungující řešení. Potřebujete vzduchotechniku ​​nebo odvlhčovač. Jiná cesta není.

Za nejjednodušší modely zaplatíte přibližně 150 eur, nejednou se dobrá koupě naskytne iv řetězcích, které občas do akční nabídky takový strojek zařadí. Všechny fungují podobně jako chladnička. Na ochlazované ploše se pára mění na vodu, která odkapává do nádoby, nebo přes sběrnou hadičku přímo do kanalizace. Závisí na výkonu, kolik litrů vody vysají ze vzduchu za den. Je to řešení, které funguje, spotřeba je přibližně 150wattová, což je určitě méně než úniky tepla při pootevřeném okně a dveřích.

Co však s plesnivými výkvěty na stěnách, aby se nikdy nevrátily? Najděte v prodejně fasádní čistič, nebo se porozhlédněte po průhledných biocidních napouštědlech na dřevo. Pokud jimi napustíte malovku či omítku, plíseň na nich v příštích letech zaručeně nevyroste. Je to odzkoušeno, přestože se o tom často nemluví.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články