DomůBydleníDánský styl bydlení, který bude slušet každé domácnosti

Dánský styl bydlení, který bude slušet každé domácnosti

Stojíte před důležitým rozhodnutím, v jakém stylu si zařídíte své budoucí nebo současné bydlení?

Možná i vy přemýšlíte nad kombinacemi barev, listujete v magazínu a hledáte inspiraci. Na věci, kterými se obklopíte ve vašem domově, se budete dívat každý den a proto váš výběr dobře zvažte.

Inspirace pro vaše bydlení ve stylu „Hygge“ (29 fotografií)
Při výběru konceptu designu, který bude zdobit váš interiér, je důležité zachovat rovnováhu, zbytečně to nepřehánět se snahou o designový vzhled a myslet na základní princip vzhledu domova – komfort a jednoduchost.

Tímto se řídí již několik staletí Dánové, kteří do oblasti interiérového designu vnesli osobitý styl – hygge. Jde o styl myšlení, životní filozofii, ale zároveň i design připomínající skandinávský styl.

Prozradíme vám, jak jej ve svém bydlení dosáhnout a učinit tak z něj domů.

Jen málokterý Slovák by si vybral Dánsko jako zemi, ve které by chtěl žít. Pověstná je totiž chladným počasím, silným větrem, ale například i vysokým daňovým zatížením.

Přesto se už po několikáté umístilo na vrcholu žebříčku zemí s nejšťastnějšími obyvateli.

Bydlení jako cesta ke štěstí
Za jejich spokojenost může také trend hygge. Toto slovo pochází z dánštiny a v češtině neexistuje jeho doslovný překlad.

Volně bychom jej mohli přeložit jako pohodlí, klid, útulnost nebo recept na šťastný život. Hygge je součástí dánského životního stylu již od osmnáctého století a nyní je hitem i v dalších evropských zemích.

„V současnosti jsou trendem v zařizování bytů bílé tóny nábytku či stěn. Při výběru stále převládají přírodní materiály, jako je dřevo, kámen a keramika. Cílem je propojit přírodu a tradici s moderním stylem bydlení,“ říkají architekti ze společnosti A.M. Architects.

„Poutavým prvkem v zařízení bytu může být například i stěna z dubových lamel. Ty lze umístit do obývacího pokoje, ale netradičně i do kuchyně.“

Každý byt podle A. M. Architects oživí mechové obrazy. „Jde o přírodní oživující element v městském bydlení,“ dodávají.

Dánové jsou s přírodou úzce spojeni. Kvalitní materiály a dřevo jsou charakteristické pro severský styl bydlení.

Kladou důraz na minimalismus a funkčnost, avšak v jejich domovech nechybí elegance a styl. Chladné dny Dánové vyvažují textiliemi, hlavně z přírodních materiálů.

Jejich domovy jsou však vždy plné světla. Jak je to možné? Kromě toho, že si rádi po příchodu domů zapálí svíčky, tak si do svých domácností často volí zářící bílou a jiné světlé živé barvy.

Doplňky dělají divy a Dánové vědí, jak svůj domov oživit a dodat mu tu správnou atmosféru.

„Neutrální základ pokoje pomyšleně rozbijete hravou geometrií, ať už v podobě lustru, polic nebo geometrickými vzory na polštářích. Zajímavým řešením je i mapa světa vytvořená z drátu, na kterou lze připnout fotografie ze silnic.“

 1. Investujte do svíček
  Skandinávské země patří k největším spotřebitelům svíček na světě. Ať je zima nebo léto, svíčky do skandinávských domovů přinášejí klid a pocit bezpečí či komfortu.
 2. Využívejte textury a pestrost materiálů
  Ani v našich končinách není ničím výjimečným využívat doma deky, zvláště v chladných měsících.

Podle stylu „hygge“ jsou textury důležité. Jednoduché sedačce dodáte eleganci polštářem z potahem ze sametové látky, imitace kožešiny či lesklých materiálů.

Totéž platí o podlaze. Namísto klasického koberce s dlouhým či krátkým vlasem využijte v prostoru imitace kožešin. Ty můžete zavěsit i na zeď.

 1. Když je přístup k životu „hygge“
  Tento dánský styl bydlení není jen o vzhledu prostor, ve kterých žijete. Je io tom, jak přistupujete k životu.

Užívejte si cenných momentů všedních dnů. Může to být ranní káva, čtení knihy nebo čas strávený s rodinou. Největší radost v životě přináší náš vlastní přístup k němu.

 1. Posuňte svou „pyžamovou“ módu na novou úroveň
  Noční prádlo by mělo být v první řadě pohodlné a příjemné. Obdarujte se kašmírovým županem, nebo jiným kouskem, který vám udělá radost.

Usínejte v oblečení, které vám dělá radost – ať už jde o nadrozměrné bílé tričko nebo hedvábnou noční košili.

 1. Zapojte do svého „hygge“ i přátele
  Tu správnou domáckou atmosféru nedělá jen interiér. Nezapomeňte na dobrou společnost, pozvěte si domov přátel a povídejte si s nimi o svých zážitcích z cest, ale io vašich každodenních radostech.
 2. Nepřehánějte to
  Dánové netouží po extravaganci. Do interiérů aplikují to, co potřebují a co jim dělá radost. Ale nepřeplňují jejich zbytečnostmi. Hledají předměty, které jim skutečně dávají smysl.

Zařiďte si bydlení tak, aby se hosté netřásli, pokud něco vylijí na stůl. Prioritou je vřelá atmosféra a pocit pohody.

 1. Minulost je vaší součástí
  Podle filozofie designu „hygge“ je minulost to, co formuje vaši osobnost. Knihy, staré desky, obrazy, předměty z minulosti, které mají pro vás osobitý význam – to vše má ve vašem bytě místo.
Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články