DomůInteriérJak efektivně zařídit malý prostor.

Jak efektivně zařídit malý prostor.

Stylové bydlení není otázkou peněz ani velikosti prostoru. S trochou vynalézavosti a fantazie si můžete zařídit malé prostory i bez toho, abyste zruinovali svůj domácí rozpočet nebo se připravili o zamýšlenou originalitu.

I do malých prostor se toho vejde dostatečně mnoho. Zeptali jsme se proto interiérové ​​designérky, jak si poradit s omezeným prostorem a udělat iz malého „hnízdečka“ útulné a vizuálně větší místo.

Více funkcí, více užitku
I na Slovenském trhu platí, že jednopokojové byty jsou stále žádanější. Každý chce mít místo, kde se bude cítit doma. Zařizování malých pokojů a prostor je však často složitější než úprava velkých interiérů.

Chce to inženýrské myšlení a poněkud technického přístupu. „V poslední době jsou velkým hitem různá multifunkční vysouvací a výklopná řešení či mobilní nábytek. Třeba zvýšené pódium, které slouží zároveň jako lůžko i jako úložný prostor a dokonce i jako sedačka. Nebo pracovní stůl, který může být většinu času sklopen v obývací stěně, knihovně či ve skříni. V poslední době se v interiérech začaly hodně využívat posuvné dveře se skrytými prostory. Nebo pracovní kout umístěný ve stavěné skříni,“ jmenuje možnosti Lucie Kimlová z Bonami.sk.

Málo je akorát
Ani se nenadějete a domácnost máte zaklizenou věcmi, které nepotřebujete, nevyužíváte, zavazují a zmenšují prostor. Možná i vy při zařizování máte určitou představu o tom, jak by měl interiér vypadat.

V praxi však taková kombinatorika jde mnohem obtížněji. Lidé mají představu o druzích nábytku a dekorací, které v místnosti chtějí io kombinaci barev, ale konečný vzhled může prostoru více uškodit.

Interiérová designérka upozorňuje na tři nejčastější chyby, kterých se dopouštíme:

Do prostoru se lidé snaží dostat co nejvíce nábytku bez dalšího přemýšlení a návaznosti. Potom je jejich nábytek jen tak naskládaný v prostoru, nepracují s výškovými úrovněmi.
Často se stává, že nevyužívají celé výšky stěn, například v úložných skříních či kuchyňské lince.
Dalším problémem je použití barev – v malém prostoru je dobré používat méně barev a dekoru, jinak ho příliš zatížíme.

Na co myslet předtím, než se pustíte do zařizování?
„V první řadě je třeba myslet na to, kolik lidí bude prostor využívat ak jakým účelům. Zda je potřeba například více pracovního prostoru, pokud někdo pracuje z domova, nebo je třeba více úložného prostoru, například na knihy nebo různé sbírky. Nábytku a jiných předmětů nemusí být mnoho, stačí dobře nadimenzovat a promyslet jednotlivé návaznosti. Důležitým faktorem je i to, kolik času v něm obyvatelé budou trávit, zda mají děti nebo domácího mazlíčka,“ radí designérka.

Pokud už si neumíte pomoci zařízením, myslete na barvy. Základní pravidlo říká, že pro optické zvětšení prostor byste měli využívat světlé barvy. Můžete si také pohrát s materiálem.

„Doporučuji používat lesklé plochy, které odrážejí světlo, například na nábytku, podlahách. Opticky prostor zvětší zrcadla, skvělou službu udělá také světlo. Promyšlené osvětlení dokáže udělat zázraky. Rozmístěte různé světelné zdroje do několika bodů prostoru, nevyužívejte jen jedno centrální osvětlení,“ říká Lucie Kimlová z Bonami.

Pět praktických tipů pro úsporná opatření:
K sezení i ke spaní

Prostor i peníze šetří nábytek s multifunkčním využitím. Rozkládací pohovka vám poslouží přes den k sezení a v noci na spaní.

Stůl za babičku
Už dávno neplatí, že jíst se má jen u klasického jídelního stolu. Stejnou funkci vám splní i malý konferenční stolek nebo originální kousek složený z dřevěných bedýnek a stolové desky, který si můžete pořídit v libovolném provedení nebo si jej vyrobit svépomocí.

Řešení pro šaty
K uložení šatů nepotřebujete masivní skříně. Nechte je volně dýchat na jednoduchém ramínku.

Praktické dělení
Potřebujete rozdělit místnost na obývací a pracovní část nebo v ní vyčlenit místo na spaní? Oddělte jednotlivé zóny praktickými skříňkami, do kterých lze zároveň i leccos uložit.

Úložný prostor
Jednoduché dřevěné police můžete využít k uložení knih, zavařenin nebo kuchyňského nádobí.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články