DomůRady a TipyI babičky uklízely ekologicky, k čistotě stačí obsah chladničky

I babičky uklízely ekologicky, k čistotě stačí obsah chladničky

I když v obchodech dnes naleznete specializované prostředky téměř na každý kout v domácnosti, snažte se držet filozofie „v jednoduchosti je krása“.

Namísto toho, abyste doma skladovali několik čistících prostředků, sáhněte raději poté, co vám domácnost už tak nabízí. Běžné suroviny vhodné pro vaření dokáží divy is nečistotami.

Ocet, soda bikarbonu a citron – největší zbraně domácnosti
Ekologický přístup k běžným činnostem můžete aplikovat i při úklidu. Internet je plný tipů, jak uklidit domácnost s použitím různých snadno dostupných surovin.

Následující postupy jsme si sami ověřili, abychom zjistili zda fungují. Toto jsou nejpopulárnější a nejekologičtější postupy, které vám při úklidu pomohou často více než značkové přípravky.

Vodní kámen
Použijte na něj ocet. Stačí na houbičku na čištění aplikovat trochu octa a potřít zanesená místa. I když nejde o nejvoňavější způsob, aroma octa časem zmizí as ním i neestetický vodní kámen.

Horký ocet je ještě efektivnější, „rozežere“ kámen okamžitě. Pokud se vám sprchovou hlavici nechce drhnout několik minut octem, udělejte to jinak. Do igelitového sáčku napusťte v poměru 1:1 vodu a ocet.

Sáček přivažte ke sprchové hlavici tak, aby byla hlavice ponořena do tekutiny, přivažte jej a nechte působit 30 minut. Pak už jen stačí hlavici otřít a kochat se její čistotou.

Čištění pračky
Po čase i pračka začíná zapáchat a zanášet se vodním kamenem. Pro její vyčištění postupujte takto:

Do bubnu pračky nalijte 3 – 4 litry vody
Přidejte roztok 1 kg krystalové sody rozpuštěné ve vroucí vodě
Pračku zavřete, nastavte na teplotu 95 stupňů a zapněte hlavní dlouhý program.
Pračku vypněte a vyčistěte filtry
Postup zopakujte, ale místo sody nalijte do bubnu jeden litr 8 % bílého octa.
Mezery mezi kachličkami
I zde je nejspolehlivější kombinací soda a ocet. Smíchejte tyto dvě suroviny a naneste na znečištěná místa. Kartáčem s tvrdými štětinami špína snadno sjede dolů.

Mikrovlná trouba
Nenamáhejte se pracným stíráním jejích zanesených stěn. Práci vám usnadní citróny. Vložte je do misky s vodou a následně na pár minut do mikrovlné trouby.

Funguje to i bez citrónů, protože pára z vody se usadí na stěnách a usnadní stírání špíny, citróny však čištění dodají příjemnou svěží vůni.

Prkénka na krájení
Je to jeden z nejpoužívanějších předmětů v kuchyni a na jeho povrchu se lehce množí bakterie. Velkou očistu deskám dopřejete pomocí soli a citronu.

Na desku nasypte sůl, citron prořízněte na polovinu a jednou polovinou vydrhněte povrch desky.

Kolejnice sprchového koutu
S rozprašovačem naneste na papírové kapesníky vinný ocet. Kapesníky následně položte na zanesená místa a nechte je působit 30 minut. Následně starým zubním kartáčkem semíchejte špínu, díky octu půjde dolů velmi snadno.

Matrace
Přestože na něm trávíme velkou část ze dne, při úklidu na něj zapomínáme. Kvalita spánku se však s čistým a svěžím ložním prádlem a matrací může výrazně zlepšit.

K čištění budete potřebovat 0,5 kg sody bikarbony, esenciální olej, vysavač.
Je důležité si zapamatovat, že byste měli matraci převrátit na druhou stranu alespoň jednou za pololetí, abyste předešli jejímu deformování. Vyčistit můžete obě strany, ale jednou za pololetí postačí věnovat pozornost jen jedné z nich. Otevřete nádobu, ve které máte sodu a nakapejte do ní 10 a 20 kapek esenciálního oleje. Nádobu zavřete a pořádně jí zatřeste, abyste suroviny smíchali. Esenciální olej si vyberte podle toho, co vám dělá dobře – santalové dřevo, heřmánek, levandule, máta či ylang ylang, výběr je na vás.
Veškerou sodu vysypte rovnoměrně na povrch matrace a „vmasírujte“ ji do něj.

Nechte čistící směs působit minimálně hodinu. Po uplynutí této doby matraci pečlivě vysajte, aby na ní nezůstaly žádné zbytky směsi. Tato kombinace surovin na sebe váže vlhkost a nečistoty a matraci provoní.

Pryč s haraburdy
Vytřídění a následné vyhození léty sbíraných předmětů je velmi náročný, často až bolestný proces. Pokud se nám to ale povede, odměnou je prostor, ve kterém vyniknou věci, které si naši pozornost opravdu zaslouží.

Pokud si chcete toto jaro udělat opravdu důsledný řád, zkuste si na kus papíru napsat vše, co je ve vašem životě důležité. Vaším cílem však není vytvořit co nejdelší seznam. Právě naopak, snažte svůj přehled zúžit na několik pro vás opravdu podstatných položek. Ve čtyřech jednoduchých krocích se následně můžete zbavit všech předmětů, které s položkami na vašem seznamu nesouvisí.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články