DomůRady a TipyInteriérová designérka radí, jak si jednoduše zútulnit domov

Interiérová designérka radí, jak si jednoduše zútulnit domov

Nezáleží na tom, jestli se chcete cítit útulně a domácky ve velkých nebo malých prostorách, v pracovně, obývacím pokoji či ložnici. V každém příbytku i místnosti se dá vykouzlit taková atmosféra, abyste se do něj rádi vraceli.

Někdy stačí změna materiálu či vhodný výběr dekorací. Na většinu změn přitom ani není třeba utrácet horibilní částky, jsou spíše otázkou nápaditosti a vynalézavosti.

Co je alfou a omegou při zútulňování prostoru? Podle interiérové ​​designérky Margarety Švecové z Bonami útulný pocit domova dávají jednoznačně přírodní materiály – to může být například dřevo v různých podobách, sklo či kámen.

„Důležitý je také správný výběr textilií. Dekorační polštáře z vlněných materiálů, koberec, jemná deka přehozená přes gauč, extra deky v pleteném košíku u sedačky – to vše vizuálně zútulní prostor obývacího pokoje i ložnice, deky v případě potřeby příjemně zahřejí,“ radí Švecová.

Univerzálně použitelným, a přitom pro všechny dostupným prvkem jsou i svíčky, které může mít doma naprosto každý.

„Slouží jako dekorace a aromaterapie v jednom. Obměňovat je můžete podle stylu a nálady a použít je můžete všude – na balkoně, na terase, na okenních parapetech, na stole – okamžitě vykouzlíte přívětivou a hřejivou atmosféru,“ jmenuje odbornice.

Jak na malý a velký prostor?

Při zútulňování domova záleží i na tom, zda se jedná o malometrážní byt s menšími, skromněji vypadajícími pokoji nebo třeba bydlení s rozlehlejšími místnostmi.

„V malých prostorách lze pracovat s drobnějšími dekoracemi, jemnými vzory na tapetách a textiliích a především s barvami,“ říká Margaréta Švecová.

Pro stěny a podlahu doporučuje zvolit světlejší tóny a důležité je podle ní menší prostor i správně osvětlit. I to může dopomoci k optickému zvětšení a prosvětlení.

Nábytek v malých pokojích by neměl zahltit prostor, vybírat byste tedy měli praktické a ne přehnaně velké kousky, které zaberou příliš mnoho místa. Pokud vám chybí místo k sezení, Švecová doporučuje místo velkého křesla například otoman (sedací nábytek bez opěradel). Ten může mimochodem posloužit také jako úložný prostor.

K sezení je také vhodný puf – pletený podsedák, který se hodí do moderního i tradičního interiéru. „Ideální jsou takové kusy nábytku, které lze různě modifikovat a měnit svůj účel. Praktický je také mobilní nábytek,“ dodává interiérová designérka.

Poněkud jinak je to právě ve větších prostorách, kde si můžete dovolit experimentovat s barvami i nábytkem. „Obecně se obývací prostory v současnosti zařizují hlavně jednoduše a svěže, aby působily vzdušně a snadno. Dobrou volbou jsou i solitéry – výrazné kusy nábytku, klidně i větších rozměrů či divokých barev,“ povzbuzuje k interiérovým pokusům Švecová.

Zmixujte vaše srdeční kousky i styl

V minulosti se bazírovalo zejména na tom, aby prostor nebyl příliš překombinován, aby bylo zařízení stylově a barevně jednotné. Dnes je to podle designérky zcela jinak.

„Velmi populární je eklektický styl, tedy mix vašich srdečních kousků různých stylů. Základ může tvořit skandinávská strohá pohovka v šedé barvě, doplněná o pletený puf, který evokuje venkov. Přidejte i trochu glam prvků v podobě měděných odlesků (například na menším konfernu lustry či stolní lampě) a polštáře mohou hýřit etno vzromi. Cik-cak vzory, tečky, třpytivé nitky a bambulky – umírněný minimalismus dokonale oživí,“ doporučuje.

Míchání stylů je tedy správný způsob, jak může vyznít originalita majitele, ale samozřejmostí by měl být racionální výběr s určitým citem, aby místnosti nebyly „přeplácané“ a aby interiér nevytvářel dojem až příliš překombinovaného kýče.

„Obecně platí, že je dobré mít interiér pokoje sladěný do jednoho hlavního, výrazného stylu, který by byl na první pohled viditelný. Na druhé straně však menší experimentování ničemu neublíží. V takovém případě bych poradila použít výrazné doplňky, nebo jeden kus nábytku právě v jiném stylu nebo z jiného materiálu či v jiné barvě,“ radí Švecová.


Připraveni na nový krok v kariéře? Nabídka zaměstnání na pozici designérky čeká!


Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články